پسته آجیلی محبوب و خوشمزه است که ارزش غذایی بسیار بالایی دارد.وهمین موضوع باعث شده تا در میان خشکبار از محبوبیت خاص و بالایی بر خوردار باشد.این محصول پر بازده و سود آور در بیشتر مناطق ایران که از آب و هوایی مناسب برای کشت و کار  برخوردار است،تولید می‌شود.انواع پسته در ایران ازجمله:شهرستانهایی نظیر رفسنجان،کرمان،دامغان،سیرجان،قزوین،زرند کرمان،راور،نی ریز،نائین و شهربابک که قطب های اصلی تولید پسته در ایران به شمار میروند،مورد توجه باغ‌داران قرار گرفته است.همچنین پسته در دیگر نقاط جهان کشت میشود.در کل ۱۰ کشور سر دم دار تولید پسته در دنیا هستند.این کشورها عبارتنداز :

 • آمریکا
 • ایران
 • ترکیه 
 • چین
 •  افغانستان
 • یونان 
 • سوریه 
 •  ایتالیا 
 •  تونس 
 •  اسپانیا

خوشبختانه کشور ایران دومین و بزرگترین تولید کننده انواع پسته در دنیا به شمار میرود.در این مقاله ساوه کالا سعی دارد تا شما را با ارقام مختلف پسته آشنا کند،پس با ما همراه باشید.

انواع پسته 

oistachio tree
درخت پسته

درخت پسته

درختان پسته دو پایه هستند به این معنا که گلهای نر و ماده روی درختان متفاوت تولید میشوند و روی یک درخت هر دو گل نر و ماده وجود ندارد. بنابراین درخت پسته برای بارور شدن نیاز به پیوند زدن دارد.ایران مهمترین منابع رژم پلاسم پسته را در جهان داراست.که این ارقام شامل ۷۰ نوع ژنوتیپ پسته ماده و تعداد زیادی ژنوتیپ نوع نر میباشد.ارقام معروف پسته ایرانی عبارتند از: اکبری،کله قوچی،احمدآقایی،ممتاز بادام ،سفید پسته نوق،فندقی (اوحدی)،خنجری،شاه پسند دامغان،و پسته قزوینی که اینها نیز به دو گروه کلی تقسیم بندی میشوند،به نام فندقی و بادامی،به عنوان مثال پسته کله قوچی و اوحدی در گروه فندقی و ارقام اکبری و احمد آقایی ممتاز و سفید،پسته نوق در رده بادامی طبقه بندی میشوند.

ارقام پسته

پسته از نظر زمان گل دهی نیز به سه گروه دسته بندی میشود.۱-زود گل۲-متوسط گل۳-دیرگل،به عنوان مثال کله قوچی و سفید پسته نوق در گروه زود گل،ارقام احمد آقایی و اوحدی و بادامی زرند در گروه متوسط گل و رقمهای اکبری و قزوینی در گروه دیر گل دسته بندی میشوند. برای پسته تقسیم بندی دیگری نیز وجود دارد. که بستگی به زمان رسیدن آن دارد.بطور مثال رقم قزوینی خیلی زود رس در گروه خیلی زود رس،انواع اوحدی و قزوینی زود رس در گروه زود رس و رقمهایی مانند کله قوچی،شاه پسند دامغان،خنجری در گروه متوسط رس و ارقام احمد آقایی و اکبری در گروه دیر رس و ارقام فندقی و ابراهیمی در گروه خیلی دیررس قرار میگیرند.معروف ترین و مهم ترین ارقام پسته که جایگاه مهمی در صادرات نیز دارند،به چهار نوع تقسیم بندی میشوند.
که عبارتند از:

 1. پسته اکبری
 2. پسته کله قوچی
 3. پسته احمدآقایی 
 4.  پسته فندقی (اوحدی)

۱ـ پسته اکبری

پسته اکبری که به نام عبداللهی نیز شناخته می شود،یکی از معروف ترین و مهم ترین ارقام صادراتی پسته در ایران بشمار می رود.این رقم به دلیل داشتن مغز بلند و کشیده و درشت خود در بازار جهانی به super long pistachio معروف است،و سهم بزرگی از صادرات را در دست دارد.تنها تولید کننده عمده این نوع پسته ایران است که بیشتر در شهرستان های رفسنجان،نی ریز برداشت میشود،این نوع پسته کشیده و درشت است.نام گذاری این رقم پسته به نام مرحوم حاج اکبر تاج آبادی معروف بوده،زیرا معرف پسته اکبری است،به همین دلیل به نام پسته اکبری نام گرفته است.این نوع از نظراقتصادی دارای بالاترین ارزش در ایران می‌باشد. این رقم در روستای فخرآباد کشکوئیه رفسنجان شناسایی و انتخاب گردیده‌است. این رقم به دلیل کشیدگی که دارد بی شباهت به بادام نیست و به همین دلیل در گروه پسته های بادامی قرار میگیرد.ناگفته نماند که این رقم در زمره آجیل های لوکس به شمار میرود.

۲ـ کله قوچی

پسته کله قوچی این رقم نیز جزء ارقام تجاری پسته در ایران می‌باشد.یکی از دلایل معروفیت پسته کله قوچی درشت بودن آن است.این نوع نسبت به پسته اکبری و احمد آقایی کشیدگی کمتری دارد و تقریبا گرد است این رقم برای اولین بار توسط حاج علی شریفی در روستای دهنو رفسنجان شناسایی و انتخاب شد. و به این دلیل به نام پسته حاج شریفی نیز معروف می‌باشد.مناطق عمده کشت و گسترش آن،استان کرمان است و در سایر استان‌های کشور نیز،به صورت پراکنده وجود دارد. دلیل عمده معروف بودن پسته کله قوچی در بازار جهانی،درشتی مغز آن است این رقم پسته از انواع فندقی به حساب می‌آید.

۳ـ احمد آقایی

پسته احمد آقایی یکی از ارقام معروف پسته می باشد که از محبوبیت خاصی در بازار جهانی و داخلی برخوردار است . کشیدگی مناسب،درصد خندانی بالا و مغز بسیار خوشمزه آن، ازدلایل محبوبیت این رقم به شمار می آید.این نوع برای اولین بار توسط فردی بنام احمد آقا فروتن در احمدیه نوق شناسایی شد و برای کاشت انتخاب گردید.گسترش این رقم در استان کرمان بیشتر در مناطق نوق رفسنجان و شهرستان سیرجان می‌باشد.در حال حاضر این رقم علی‌رغم قدمت نه چندان طولانی،به‌طور چشمگیری در حال گسترش است.این رقم میوه آن بادامی‌شکل ولی ظاهر آن همانند رقم کله قوچی میباشد. یکی دیگر از ویژه گی های پسته احمد آقایی کشیدگی مطلوب آن است که برای تهیه خلال پسته بسیار مناسب است.این رقم نیز در گروه بادامی قرار دارد.

۴ـ فندقی،اوحدی

پسته فندقی (اوحدی)این نوع پسته،هم خانواده پسته کله قوچی میباشد،و یکی از متداول‌ترین ارقام در عرصه تجارت است.پسته فندقی پر مصرف ترین رقم پسته در ایران نیز می‌باشد.این رقم بین سال‌های ۱۳۲۰ تا ۱۳۳۰ در روستای فتح‌آباد رفسنجان توسط مهدی اوحدی شناسایی و انتخاب گردید.فندقی نوعی است بسیار معروف و سازگار برای اکثر مناطق تحت زیر کشت پسته که در طول ۵۰ سال گذشته گسترش قابل توجهی داشته است.این رقم حدود ۷۰–۶۰ درصد سطح پسته کاری رفسنجان را به خود اختصاص داده‌است.این رقم دارای میوه‌های فندقی شکل و کروی می‌باشد به همین جهت به پسته فندقی.معروف است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.