رب انار یکی از چاشنی های مورد علاقه ما ایرانی هاست. مخصوصا در تهیه غذاهایی مانند فسنجان و اکبر جوجه از این سس خوشمزه استفاده میشود . مگر میشود نامی از این دو خوراک پر طرفدار و لذیذ باشد ولی نامی از رب انار به میان نیاید . در این مطلب با ساوه کالا همراه باشید تا شما را با روش طرز تهیه یک رب انار خوشمزه و با کیفیت آشنا کنیم . رب انار به دو روش متفاوت تهیه میشود،که در ادامه به آن میپردازیم.

طرز تهیه رب انار

روش برش

در این روش شما نیاز دارید به انار به هر میزانی که در اختیار دارید.انار‌‌‌‌ها را بشویید،سپس به وسیله‌ی‌ کارد انار ها را برش دهید.انار را به دو صورت باید برش دهیم.روش اول باید گل انار را برش داده و انار به چهار قسمت تقسیم کنیم. در روش دوم باید از عرض برش دهیم.در آب گیری انار با حجم بالا روش دوم توصیه می‌شود.

cutingpomegranate
روش‌های برش انار برای دون کردن

 

روش اول دون کردن حجم کم

در مرحله بعد از دستکش استفاده کنید.چون تماس مستقیم دستهای شما با پوست انار،باعث رنگ شدن دست های شما خواهد شد.حالا انار ها را دون کنید و داخل ظرف مناسبی بریزید.برای راحت دون کردن انار ها.شما میتوانید انار را به وسیله کارد نصف کرده و با کفگیر،به پوست انار ضربه بزنید،تا تمام دانه های انار از پوست آن جدا شود.بهتر است مواظب باشید تا از پوست و غلاف سفید رنگ انار داخل دانه هانباشد،چون رب انار شما را تلخ خواهد کرد.

Pomegranate Seeds
دون کردن انار به روش سنتی با حجم کم

 

دون کردن حجم بالا

اگر انار شما برای تهیه رب حجم بالایی داشت.میتوانید دانه ها،را داخل یک کیسه پارچه ای ریخته و بیخ آن را با نخی محکم ببندید.در این مرحله به دور روش میتوانید عمل کنید.مثلا میتوانید با یک وردنه با فشار روی کیسه حاوی دانه های انار بغلتانید،تا آب آن خارج شود.همچنین میتوانید بعد از اینکه دانه های انار را داخل کیسه پارچه ای ریختید،یک جفت چکمه مخصوص این کار را تهیه کنید.روی کیسه پارچه ای با چکمه لگد کنید،تا تمام آب انار گرفته شود.از این روشها برای حجم بالای تهیه رب انار استفاده میشود.اگر مقدار کمتری انار در اختیار داشتید،میتوانید از دستگاه آب میوه گیری استفاده کنید و آب انار را به راحتی بگیرید.

pomegranate-feeds big
دون کردن انار به روش سنتی با حجم بالا

طرز تهیه رب انار

جوشاندن

بعد از گرفتن آب انار آنها را به داخل قابلمه بزرگی انتقال دهید.بهترین قابلمه برای تهیه رب انار دیگ های مسی و استیل هستند.ولی میتوانید از قابلمه های رویی هم استفاده کنید.حالا قابلمه حاوی آب انار را روی شعله بگذارید،تا بجوشد.حین جوش زدن از هم زدن غافل نشوید،مخصوصا وقتی آب رو به کم شدن و غلیظ شدن میرود.خیلی مراقب باشید تا رب انار ته نگیرد.در مرحله آخر وقتی آب انار غلیظ شد،و شروع به حباب زدن و کف کردن کرد،یعنی رب انار آماده است.در پنج دقیقه آخر اگر مایل بودید میتوانید،مقداری خیلی کم نمک به رب تان اضافه کنید.این سلیقه ای است و به خودتان بستگی دارد.اگر د‌وست داشتید بریزید.توجه داشته باشید رب انار بعد از سرد شدن غلیظ تر خواهد شد،پس سعی کنید بعد از رسیدن به غلظت مناسب،رب را از روی شعله بردارید.بعد از سرد شدن آن را داخل ظروف تمیز و خشک بریزید.درجای مناسب نگهداری کنید،از طعم بی نظیر و بسیار طبیعی آن لذت ببرید.میتوان گفت تقریبا از هر ده تا دوازده کیلو انار یک کیلو رب به دست می آید.این مقدار بستگی به غلظت رب شما خواهد داشت.

طرز تهیه رب انار

روش دوم جوشاندن با لعاب

برای تهیه رب انار گوشتی که به روش قجری نیز معروف است.شما میتوانید به این صورت عمل کنید.پس از اینکه انار مورد نیاز تان را تهیه کردید آنها را مانند روشی که در بالا ذکر شد، شسته و دانه انارها را از پوست جدا کنید.ولی با این تفاوت که نیازی به آب گیری انار در اول کار نیست.شما باید دانه های انار را داخل قابلمه بریزید و مقدار کمی آب در حدود دوتا سه لیوان آب به دانه های انار اضافه کنید.این مقدار آب بستگی به مقدار انار شما دارد.یعنی اگر انار تان مقدار بیشتری بود که آب بیشتری اضافه میکنید.ولی اگر انار شما کمتر بود،آب را به نسبت دانه های انارتان کم کنید،ناگفته نماند که اضافه کردن آب به دانه انارها‌یتان بستگی به آبدار بودن انار نیز دارد.هرچقدرظ مقدار انار آبدار تر باشد،نیاز به آب کمتری دارد.مرحله بعد انارها را روی شعله بگذارید.پعد از بجوش آمدن،شله را کم کنید و بگذارید حدود چهل و پنج تا یک ساعت دیگر نیز حرارت ببیند تا خوب پخته شود. ظرف حاوی دانه های انار جوشیده را از روی شعله بردارید و داخل آبکش بریزید.

طرز تهیه رب انار

جدا کردن لعاب

 در این مرحله شما میتوانید هم از آبکش استیل استفاده کنید و هم از نوع پلاستیکی،ولی آبکش استیل بهتر است.بلافاصله همان طور که داغ است دانه های انار را داخل آبکش بریزید،به وسیله گوشت کوب روی انار ها بکوبید.خوب فشار دهید تا گوشت انارها از دانه ها جدا شود و آب لعابدار انار بدست آید.حالا محتویات بدست آمده را داخل قابلمه بیزید،بگذارید خوب بجوشد تا غلیظ شود وقتی به اندازه‌ای کافی سفت شد،شعله را خاموش کنید ولی باز هم به یاد داشته باشید که این روش نیز بعد از سرد شدن سفت میشود.بخاطر وجود گوشت انار یا همان لعاب زود غلیظ میشود.

طرز تهیه رب انار

غلظت رب

غلظت رب انار بسیار مهم است.چون اگر خیلی سفت شود زمانی که در یخچال می گذارید سفت تر شده و در بعضی موارد قاشق به سختی داخل رب می‌رود.وقتی به عنوان چاشنی یا سس از آن استفاده شود،خیلی دیر در آب حل می‌شود و در نتیجه استفاده از آن مشکل است.برخی برای کسب درآمد بیشتر،رب را آن قدر شل تولید می‌کنند که حتی با نگهداری رب در یخچال نیز کپک می زند.این غلظت نیز مناسب نیست،بلکه باید نه شل و نه سفت باشد بنابراین غلظت مناسب رب انار،نیاز به کسب تجربه بیشتری دارد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.