باسلوق یکی از سوغاتی‌های شهرستان ساوه بشمار میرود.باسلوق از شیره‌انگور،مغز گردو ،آرد و دیگر ادویه‌جات متناسب با علایق افراد تهیه میشود.باسلوق ساوه نتیجه دسترنج زنان روستایی و خانه دار این شهرستان است،که طی ده‌های گذشته شکل گرفته و حال تبدیل به یکی از سوغاتی های ارزشمند ساوه شده است. هر ساله گردشگران،مسافران و علاقه مندان زیادی از سراسر ایران به شهرستان ساوه میکشاند.باسلوق در کنار انار و طالبی جزء مهترین سوغاتی های مهم ساوه است.ساوه کالا بنا به پیشنهاد مخاطبان قسط دارییم،در این مقاله شما را با دو روش یا طرز تهیه باسلوق ریشه‌ای و سرکلاغی آشنا کنیم.پس با ما همراه باشید.

طرز تهیه باسلوق (انتخاب مغز)

در مرحله اول باید مشخص کنیم که از چه مغزی برای تهیه در باسلوف،استفاده کنیم.اکثر مردم ازجمله مردم ساوه از مغز گردو استفاده میکنند.اما باز هم در طرز تهیه باسلوق می‌توان طبق علایق خود از مغز دیگر میوه ها،مانند:بادام،پسته نیز استفاده کرد.در این آموزش ما از مغز گردو استفاده میکنیم.ابتدا به اندازه‌ای که می‌ خواهید،باسلوق درست کنید،گردو تهیه کنید.گردوها را مغز کرده و به مدت ۱۰ الی ۱۵ دقیقه درون آب ولرم بگذارید.آب باعث می‌شود تا مغزها نرم شده و به راحتی برش بخورد،و نخ‌و‌سوزن از میان گردو عبور کند.بعداز نرم شدن گردوها را،به چهار قسمت مساوی تقسیم کنید.به اندازه کافی نخ زخیم تهیه میکنید.اندازه‌ی ایده‌آل برای هر نخ ۵۰تا۶۰ سانت است.نخ را از میان گردو های برش خورده عبور میدهیم و کنار میگذاریم.

چه-مغزی-استفاده-کنیم؟
از چه مغزی برای باسلوق استفاده می‌کنند؟

طرز تهیه باسلوق (روش تهیه)

ابتدا به اندازه‌ی لازم آب گرم و شیره انگور تهیه کنید.( آب و شیره انگور باید هم‌اندازه باشد یعنی هرچقدر آب استفاده میکنید،همان اندازه نیز شیره انگور بریزید).حال شیره انگور را درون دیگ میریزیم،آب گرم را به آن اضافه کرده و شروع به هم‌زدن میکنیم.انقدر هم میزنیم تا مخلوط و یک دست شود.مرحله بعد مقداری آرد که از قبل آماده کرده‌ایم را الک کنیم،و آرام به مخلوط اضافه کنیم(دقت داشته باشید به اعزای هر فنجان شیره انگور یک دوم  فنجان آرد لازم است).البته طرز تهیه باسلوق در شهرستان‌ها‌ی کشور متفاوت است. مراقب باشید.هنگام اضافه کردن آرد،گوله گوله نشود.برای اطمینان بعداز مخلوط کردن،مواد را از صافی رد کنید.

ingredients
مواد لازم برای تهیه باسلوق ساوه

طرز تهیه باسلوق (حرارت دادن مواد)

بعد از مخلوط کردن همه‌ی مواد،دیگ یا قابلمه را روی اجاق قرار میدهیم. اول روی حرارت زیاد می‌گذاریم و شروع می‌کنیم به هم زدن،آنقدر هم میزنیم تا مخلوط نسوزد و ته نگیرد.وقتی شروع به جوش آمدن یا همان قل قل زدن کرد، شعله را کم کنیم.حال میتوانید طبق علابق خود،ادویه یا مواد به آن اضافه کنید.ما زعفران،هل را اضافه میکنیم. و دوباره شروع به هم زدن کرده تا مواد مان غلیظ شود.وقتی غلطت مواد شبیح به عسل شد، شعله را خاموش میکنیم.حال مواد شما آماده است.

 

طرز تهیه باسلوق (مخلوط کردن)

حال سراغ گردوهایی که نخ را از میان آنها رد کردیم میرویم.دقت کنید در روش‌های تهیه باسلوق،گردوها باید شییح دانه های تصبیح فشرده و نزدیک به هم باشد.دو سر نخ را قلاب کرده و داخل مواد فرو میبریم.هنگامی که گردو ها را از مواد بیرون میکشیم،اگر روی مغزها کامل پوشانده نشود،یعنی مواد شما از غلظت کافی برخوردار نیست.اما نگران نباشید شما با فرو بردن یک بار دیگر مغزها در مواد مشکل را حل میکنید.به همین روند ادامه دهید تا مواد تمام شود.میتوانید هر کدام از نخ های حاوی گردو و مواد را داخل آشپزخانه اویزان کنید،تا تمام شود.بعد از به اتمام رسیدن،همه‌ی باسلوق ها را به فضایی باز یا اگر بالکن دارید به انجا انتقال دهید.

مخلوت مغز با شیره انگور
مخلوت کردن مغزگردو با شیره انگور

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.